Sevgililer Günü

Sevgililer Günü, sevgililerin sevgilerini selamlar ve hediyelerle ifade ettikleri tatil (14 Şubat) olarak da anılan St. Sevgililer Günüdür. Tatilin kökenleri Şubat ayı ortasında düzenlenen Roma Lupercalia festivalinden geliyor. Baharın gelişini kutlayan festival, doğurganlık ayinlerini ve kadınların erkeklerle piyango ile eşleşmelerini içeriyordu. 5. yüzyılın sonunda Papa Gelasius, Lupercalia’yı Aziz Sevgililer Günü ile değiştirdi. 14. yüzyıldan kalma bir aşk günü olarak kutlanmaya başlandı.

Valentine adında birkaç Hristiyan şehit olmasına rağmen, gün adını, MS 270 civarında imparator Claudius II Gothicus tarafından şehit edilen bir rahipten almış olabilir. Efsaneye göre, rahip, arkadaş olduğu ve bazı hesaplara göre körlükten iyileşmiş gardiyan kızına “sevgilinizden” bir mektup imzalamıştır. Diğer hesaplar, tatilin adının verildiği bir piskopos olan Terni’li St. Valentine olduğunu, ancak iki azizin aslında bir kişi olması olasıdır. Bir başka yaygın efsane, Aziz Valentine’ın imparatorun emirlerine karşı geldiğini ve kocaları savaştan kurtarmak için çiftlerle gizlice evlendiğini belirtir. Bu nedenle bayram günü aşkla ilişkilendirilir.
1500’lerde resmi mesajlar veya sevgililer ortaya çıktı ve 1700’lerin sonlarında ticari olarak basılmış kartlar kullanıldı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk ticari sevgililer 1800’lerin ortalarında basıldı. Sevgililer genellikle Roma aşk tanrısı Aşk Tanrısını geleneksel olarak duyguların merkezi olan kalplerle birlikte tasvir eder. Kuşların çiftleşme mevsiminin şubat ortasında başladığı düşünüldüğü için kuşlar da günün sembolü haline geldi. Geleneksel hediyeler arasında şeker ve çiçekler, özellikle güzellik ve sevginin sembolü olan kırmızı güller bulunur.

Sevgililer Günü’nde ne yapacağınızı anlamaya çalışıyorsanız, hiçbir kural olmadığını bilin

Bu yeni bir çağdır ve aşk gününü, sadece kendini sevme yoluyla olsa bile, istediğiniz gibi kutlayabilirsiniz. Dışarıda güzel bir akşam yemeği, sinemaya gitmek, evde güzel bir yemek pişirmek veya bir Sevgililer Günü partisi düzenlemek de kutlama yapmanın harika yollarıdır; Ne yaparsan yap, eğer romantik bir partnerin varsa, hayal kırıklıklarından veya duyguların incinmekten kaçınmak için aynı sayfada olduğunuzdan emin olun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*