Hygge Nedir? Danimarka Yaşam Tarzı Trendi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Son birkaç yılda (ve özellikle kış aylarında), kesin bir kelimeyle karşılaştığınıza eminiz: Hygge. Ama Hygge tam olarak ne anlama geliyor? İlk önce nasıl söylediğinizle başlayalım.

“Hoo-ga” olarak telaffuz edilen bu Danimarka kavramı tek bir kelimeye çevrilemez, ancak hayattaki basit şeylerin tadını çıkararak rahat bir memnuniyet ve esenlik duygusunu kapsar.

Yağmurlu bir Pazar günü iç mekanda kitap okumaktan veya bir fincan sıcak kakao…..Karlı bir günde, farkında bile olmadan hygge yaşadınız.

Kopenhag’daki Mutluluk Araştırma Enstitüsü CEO’su Meik Wiking’e göre Hygge, Danimarkalı olmanın o kadar önemli bir parçası ki, “kültürel kimliğimizin tanımlayıcı bir özelliği ve ulusal DNA’nın ayrılmaz bir parçası” olarak görülüyor.

Wiking, The Little Book Of Hygge adlı kitabında, “Başka bir deyişle, Amerikalılar için özgürlük …

Rahat olan her şeye olan bu ulusal saplantı, rezil derecede berbat kışlarına rağmen Danimarka’nın dünyanın en mutlu ülkeleri listesinin başında olmasının nedenlerinden biri olarak kabul ediliyor. Ve son zamanlarda, dünyanın geri kalanı bu harika yaşam tarzını yakalamaya başladı.

Hygge’ın Tarihi

Alman gemütlichkeit (konfor) kavramına ve Hollandalı gezelligheid (rahatlık) fikrine benzer şekilde, hygge’nin teşvik ettiği sıcak ve rahat yaşam tarzı, kelimenin ilk yazılı dilde göründüğü 1800’lerin başından beri Danimarka kültürünün önemli bir parçası olmuştur (Norveççe bir kelimeden türetilmiştir. “refah” için).

Danimarka’da hem isim hem de sıfat olarak kullanılan hygge, Danimarkalılar için daha çok bir yaşam tarzı olsa da, konuyla ilgili birkaç kitap yayınlandıktan sonra 2016 yılında İngiltere’de bir yaşam tarzı trendi olarak yakalandı. Britanya’da o kadar popüler oldu ki, 2016 için Collins Sözleri’ne dahil edildi – Brexit’ten sonra ikinci sırada.

Hygge Hayat Yaşamak Ne Demektir?

Örneğin, eşofman altı hygge olarak sayılır mı? Evet. Onlar için Danca bir kelime bile var! Hyggebukser, toplum içinde asla ölü yakalanmayacağınız, ancak hafta sonları Netflix’te eğlenirken evdeyken pratikte yaşayacağınız bir pantolondur.

Danimarkalılar, şeyleri hyggelig (hygge benzeri) olarak tanımlamanın yanı sıra, bir şeyleri tanımlamak için diğer kelimelere hygge eklemeye takıntılıdır. Örneğin, bir higgekrog aslında rahatlayabileceğiniz bir köşedir – kendinizi bir battaniyeye sarıp dünyayı seyredebileceğiniz bir pencere oturağı veya tüm okumalarınızı yaptığınız en sevdiğiniz koltuğunuzu hayal edin.

İşte hygge olarak kabul edilen başka şeyler:

Mumlar

Danimarkalı bir kişiye sorarsanız, mumların evde hyggelig atmosferi yaratmanın en önemli parçası olduğunu söylemeleri muhtemeldir. Wiking’e göre Danimarkalılar, kişi başına yılda 13 kilo mum yakıyor – bu, dünyadaki herhangi bir ülkeden daha fazla. Öyleyse, o çirkin tepe lambasını kapatın ve birkaç mum yakın.

Şömineler

İçeride sıcak bir gece geçirmek için ateşin yanında kıvrılmaktan daha rahat ne olabilir? Şömineniz kış için dekore edilmişse bonus puan.

Battaniyeler atın

İster kalın bir örgü, ister ağırlıklı bir battaniye veya ısıtmalı bir örtü olsun, etrafınıza saracak yumuşak bir şey olması şarttır. Büyük boy kazaklar ve kalın çoraplar (gerçekten örülen her şey) gibi, bu da işleri daha da huylu hale getirir.

Ev yapımı tatlılar, rahat yemekler ve sıcak içecekler

Yedikleriniz de bu rahat hisleri yaratmak için çok önemlidir. Restoranlar kesinlikle hygge bir atmosfere sahip olabilir (masadaki mumları ve arkada bir şömineyi düşünün), pahalı bir yemeğe tonlarca para harcamak önemli değil. Daha çok rahatlık ve aşinalıkla ilgili.

Kış, hygge olan her şey için bariz zaman olsa da, Danimarkalılar bu konsepti yıl boyunca uyguluyor. Hyggelig yaz aktiviteleri için bazı fikirler arasında parkta piknik yapmak, arka bahçede akşam yemeği partileri, sahilde şenlik ateşleri ve açık hava film geceleri sayılabilir.

Bu kış kötü havadan şikayet etmek yerine, birkaç mum yakın ve bir bardak çayla ve aylardır okumak istediğin o kitabı al. Ya da kendinizi daha sosyal hissediyorsanız, meşhur biber tarifinizden bir tencere hazırlayın ve arkadaşlarınızı bir masa oyunu gecesine davet edin. Onunla eğlenirken eğlenin!

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*