Konut sigortası nedir? Poliçe teminatları neleri kapsar?

Konut sigortası isteğe bağlı bir sigorta çeşididir bu açıdan zorunlu değildir.

O zaman neden konut sigortası yaptırmalıyım diye soruyor olabilirsiniz. Konut sigortası yaptırmanın yasal bir zorunluluğu olmamasına rağmen evinizin güvencesi için hayati bir önem taşır. Evinizin başına gelebilecek risklerin maddi hasarlarını cebinizden ödediğiniz taktirde yüksek maliyetlere katlanmak durumunda kalabilirsiniz. Konut sigortası yaptırarak ise ortaya çıkan zararları belirli teminatlar içerisinde sigorta şirketi öder.
Konut sigortası, evi ve eşyaları; yangından hırsızlığa, depremden sel ve su baskınına kadar koruyan, komşularımıza verebileceğimiz bazı zararları teminat altına alan, kısacası ev ve evin içinde önemli olan tüm değerleri güvence altına alan bir sigorta türüdür.

Sanıldığının aksine çok düşük bir maliyetle ev ve eşyaları güvence altına alan konut sigortasıyla ilgili kamuoyunda yanıtı merak edilen birçok nokta bulunuyor.

Konut sigortası pahalı mı?

Ülkemizde yıllarca birikim yapılarak alınan ve araçlara oranla çok daha ciddi rakamlar ödenen konutların sigortalanma oranı maalesef düşüktür. Bu durum konut sigortalarının yüksek maliyetli olduğu algısından kaynaklanmaktadır. Sanıldığının aksine çok düşük bir maliyetle varlıklarınız güvence altına alınabilmektedir.

Konut sigortasını yaptırmak için illaki ev sahibi mi olmalıyım?

Konut sigortası yaptırmak için illaki ev sahibi olmanız gerekmez. İster kiracı, ister ev sahibi varlıklarını güvence altına alabilir.

Konut sigortası poliçeleri neleri kapsar?

Konut sigortaları yangın, yıldırım, infilak, duman, dahili su, terör, fırtına, hırsızlık gibi bir çok teminatı bir arada sunar. Ayrıca çilingir hizmeti, konutların korunması hizmeti, cam hizmetleri gibi bir çok asistans teminatı da poliçelere ilave edilmektedir.

Antika, tablo gibi değerli varlıklar da konut sigorta teminatına dahil edilebilir mi?

Sigorta bedelleri konut sigortasına ait poliçede belirtilmek kaydı ile antika, tablo, değerli halı vb. varlıklar belirli limitler ile teminat altına alınabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*