Dantel ve Örgü Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir ?

dantel ortu modelleri

Dantel ve örgü yapmak neredeyse her kadının hayatının bir döneminde ilgilendiği bir hobisi haline gelir. Özellikle çeyiz hazırlıkları içinde olan genç kızlar için yapılan dantel işlemelerin yeri Türk kültüründe apayrıdır.

örgü modelleri
örgü modeli

Örgü ve dantel yapımında materyal ve renk seçimi önemli olduğu gibi, işlemleri hızlandıracak ve kolaylaştıracak bazı ipuçları bulmak da mümkündür. Dantelleri kolalayarak muhafaza etmek, örgü işlerini uygun koşullarda saklamak gibi yapım sonrası bazı püf noktalar bulunduğu gibi, yapım sırasında bazı püf noktalar bulunmaktadır. Özellikle dantele ve örgüye yeni başlayanlar için bazı püf noktalar son derece işlevsel olabilirler.

Sivri Uçlu Tığ ve Şişler Kullanın

Keskin uçlu tığlarınız varsa, dantel yapmak çok daha kolaydır. Küp uçlu şişlerle birlikte, bir kese dahi yapmak neredeyse imkansızdır. Neyse ki günümüzde neredeyse tüm örgü malzemeleri satan yerlerde sivri uçlu ürünler bulmak mümkündür.

Çıkarmaya Çalıştığınız Örnek İçin Yapışkan Kağıtlar Kullanın

örgü ilgili ipucları
örgü ilgili ipucu ve ornekleri
Öreceğiniz kazağın veya atkının örneğine bakarken bir yerde sabit durması son derece önemlidir. Bu nedenle göz hizanıza yapıştırarak hem görüp hem de örebilirsiniz. Ayrıca ufak not kağıtları ile değişiklik yapacağınız kısımları belirtirseniz, örgünüzü veya dantelinizi karıştırma ihtimaliniz azalacaktır.

Hazırlayacağınız Modelin Resmini Büyütün

Bazen öreceğiniz modellerin çizelgeleri çok küçük olabilmektedir. Böyle zamanlarda detaylı görebilmek için bir kopya makinesinde büyütmek fayda sağlayabilir. Üstelik daha büyük çizelgeleri kullanmak çok daha kolaydır.

Örnek Resminize Bir Renk Kodlayın

Özellikle karmaşık bir grafikte çalışıyorsanız bazen belirli öğeleri renklendirmek yararlı olabilir. Bunun için bir vurgulayıcı işe yarayabilir. Patron modelin belirli bir kısmını yeşil veya kırmızı gibi belirgin renklerde yapmak, göz yanılmalarını önleyebilir.

Her Kalıp Tekrarının Başına Bir İşaret Koyun

İşaretleyiciler arasında bir tekrarın belirlenmesi son derece yararlıdır. Örme işlemi sonunda iki parçayı birleştirmeniz gerekiyorsa ve yalnızca bir dikiş bıraktıysanız örgülerinizi karıştırabilirsiz. Üstelik bu yöntem sayesinde örme sırasında yaptığınız bir hatayı keşfetmek için, bir sonraki kalıp sırasına kadar beklemek zorunda kalmayacaksınız.

Hayat Çizgileri Kullanın

Her 3 santimetre için hayat çizgisi adı verilen bir boşluk bırakabilirsiniz. Bu çizgiler özellikle, dantel projenizin ömrünü uzatabilirler. Çünkü eğer bir hata yaparsanız, hayat çizgisi orada bir dikişi tutmaktadır. Böylece geri çekip yeniden başlayabilirsiniz. Bütün eserinizi kaybetmeden, hatanızı telafi edebilirsiniz.
dantel yapimi modelleri
dantel ormenin puf noktaları

Ne Çok Bol Ne de Sıkı Örün

Örgülerinizin daha kaliteli görünmesini istiyorsanız sıkılığını ortalama kararda ayarlamanızda fayda vardır. Ayrıca örgünüzün planını hazırlamadan önce modele yetecek yumak sayısını iyi ayarlamanız, örgünüzde ton farkı oluşmaması açısından son derece önemlidir. 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın