Kış Hastalıkları ve Korunma Yolları

Kışın ortaya cıkan Hastalıklar
kış hastalık Önemleri

Kış Hastalıkları ve Önlemleri ;Hepimiz bazı hastalıkların bazı mevsimde yaygın olduğunun farkındayız. Özellikle kış ayları havaların soğuması ile birlikte resmen hastalık mevsimi haline dönüşmekte. Bu durumun önüne geçebilmek için elbette alınabilecek önlemler ve uygulanabilecek tedaviler mevcut fakat bir hastalığa dair çözüme başvurmadan önce o hastalık hakkında geniş bilgi sahibi olmak son derece önemlidir. Çünkü toplumlarda bazı kalıplaşmış yanlış bilgilerin doğru olarak kabul görmesi; hastalıkların yayılmasına, tedavinin güçleşmesine ve yanlış tedavi uygulanması sonucu daha ciddi problemlerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.Ayrıca  kışın hastalıklardan korunmak İçin yapmamız gerekenler yazımıza bakabilirsiniz.

kisin cikan hastaliklar
Kış hastalık onlemleri

Kışın En Temel Hastalıkları: Nezle ve Grip

Kışın yaygın mevsimsel hastalıkları arasında; soğuk algınlığı, öksürük, grip, bronşit ve faranjit bulunur. Çoğu zaman, kış hastalıkları viral enfeksiyonlardan kaynaklanır. Özellikle yetersiz vitamin alımı, soğuk nedeniyle vücut direncinin düşmesi ve yetersiz uyku hastalığa yakalanma riskini arttırır. Bu yaygın mevsimsel hastalıklar, gerekli tedbirleri alarak önlenebilir.
Grip ve soğuk algınlığından korunmak için; uygun giysiler giyin, hapşırırken veya öksürürken ağzınızı ve burnunuzu mutlaka koruyun. Düzenli olarak ellerinizi sabun ve su ile yıkayın. Evde veya okulda hastalıklara maruz kalmaktan kaçının. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için dengeli ve sağlıklı beslenin. Daha önceden akciğerinizde veya solunum yollarınızda rahatsızlığınız varsa, mevsim değişiminde bir uzmana danışın. Gribe karşı aşılanma; gribe yakalanma riski yüksek kişiler ve küçük çocuklar, hamile kadınlar, astım, şeker hastalığı, kalp ve akciğer hastalığı gibi kronik sağlık koşullarına sahip kişiler ve 65 yaş üzerindeki insanlar gibi savunmasız kişiler için düşünülebilir.

Kalp Krizleri

Çoğu insan kış mevsiminin, kalp krizinin başlıca mevsimlerinden biri olduğunun farkında değildir. Sıcaklık düştükçe atardamar daralır ve kalp kan pompalamayı zorlaştırır. Uzmanlar, 30 yaşın üzerindeki insanların kış mevsiminde kendilerini fazla yormamalarını öneriyorlar. Yağışlı sabahları yürüyüşe çıkmak yerine yürüyüş saatlerinizi güneşli bir zamana kaydırın. Ayrıca, kış aylarında tercihen az miktarda yemek yiyin.

Astım Nöbetleri

Eğer astım hastasıysanız, muhtemelen astım ataklarının çoğunlukla kışın gerçekleştiğini bilirsiniz.Kış hastalıkları ; Soğuk ve kuru hava solunum yollarının sıkışmasına neden olur ve nefes alırken daha da kötüleşir. Atakları önlemek için bazı değişiklikler yapmak kesinlikle yardımcı olabilir. Evinizi her türlü dumandan uzak tutun, çünkü duman kapalı kapılardan bile geçebilir. Tüm yatak nevresimlerinizi, koltuk örtülerinizi ve sürekli bulunduğunuz alanları haftada en az bir kez temizleyin.

Deri Kuruması ve Çatlaması

Kışın insanların karşılaştıkları en yaygın sorunlarından biri kuruyan cilttir. Düşük nem oranı olan soğuk hava, kuruluklar ve çatlaklar ile sonuçlanır. Derinizin çatlamasından kaçınmanın en iyi yolu, kocakarı ilacı olarak da bilinen alternatif tıbbın sunduğu bazı ilaçları takip etmektir. Vazelin, hindistan cevizi yağı, zeytinyağı gibi yağ değeri yüksek krem bazlı ürünleri kuruyan bölgelere uygulamak fayda sağlayabilir. Ayrıca beslenme de cilt için son derece önemlidir. Yağlı sokak gıdalarından kaçının ve çok kuru gıdalar (hamur işi vb.) tüketmeyin. Pazı ile hazırlanmış çay içmek de cildinize iyi gelecektir.

Eklem Ağrıları

Kış mevsiminde eklem ağrısı çeken birçok kişi vardır. Eklem ağrılarından kurtulmanın en yaygın yollarından biri kendinizi ve ayaklarınızı sıcak tutmaktır. Ayrıca, bir tane kalın, sıcak tutam kıyafet yerine iki veya üç tane ince kıyafeti üst üste giymek daha faydalıdır. Egzersiz yapmak, kış aylarında eklem ve kas sertliğinden kurtulmanın başka bir yoludur. Güneşlenmek ve sıcak ortamlarda bulunmak da iyi gelebilir.

Sinüzit

Tıkanıklık, baş ağrısı, öksürük, burun akması ve post nasal damla belirtileri, kış mevsimi boyunca insanlara mutsuz hissettirir. Sinüs problemleri, pencereler kapalı olduğunda ve uygun bir havalandırma olmadığında ortaya çıkar. Bu sezon sinüzitten uzak durmak için; yeterli dinlendiğinize, sağlıklı yemek yediğinize ve bol miktarda sıvı içtiğinize emin olun. Tüm hastalıklardan korunmak için soğuktan ve tozdan uzak durun.
Sağlığınız ilgili bilgiler için mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*