Yaz kaşıntılarından kurtulun!

Yaz kaşıntılarından kurtulun – Hemen!      Böcek ısırıkları ve açık hava maceralarıyla yaz mevsimi, kaşınan bir cilt ve can sıkıcı kırmızı kabartılar anlamına gelir. Neyse ki, rehberiniz yazın cildinizi nasıl korumamız gerektiğine ilişkin bilgi vererek kaşıntıdan kurtulmanızı sağlayacak. Güneş yanığının cilt sorunlarını daha da kötüleştireceğini unutmayın. Bu nedenle, her gün dışarı çıkmadan önce SPF30 geniş spektrumlu güneş kremi kullanın.

İsilik      Bu cilt rahatsızlığının nedeni, tıkanan ter bezleridir. Sıcak ve nemli havalarda, bacak araları veya cildin kıvrım bölümleri gibi sürtünmeye açık bölgelerde görünür. Açık havada oynamayı veya spor yapmayı düşünüyorsanız, cildinizin nefes almasını sağlayacak hafif ve bol giysiler giyin. Ayrıca, gözeneklerinizi tıkayarak isilik oluşumunu kolaylaştıracak ağır vücut losyonlarından uzak durun. Güneşte kaldıktan sonra başınız döner ve mideniz bulanırsa vakit kaybetmeden doktorunuzu arayın; bunlar sıcak çarpması belirtisi olabilir.

Böcek Sokmaları      Sinekler, sivrisinekler, ateş karıncaları ve diğer haşaratlar, kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir. En iyi korunma yolu: Özellikle güneşin doğduğu ve battığı saatlerde haşarattan koruyucu losyon kullanın. Sivrisinekler durgun suda üredikleri için, partilerin ardından ya da örneğin havuzda yüzdükten sonra havuzunuzdaki, buz kutunuzdaki ve diğer kaplardaki kirli suyu atın. Sivrisinek ısırığının çevresinde kırmızı renkte, hedef tahtasına benzer bir daire görürseniz doktorunuza başvurun; Lyme hastalığının belirtisi olabilir.

Zehirli Bitkilerin Neden Olduğu Kızarıklıklar      Doğa yürüyüşünden veya bahçede geçirdiğiniz bir akşamüstünden sonra cildinizde kırmızı şişlikler veya sulu kabarcıklar gördüğünüz oldu mu? Gördüyseniz, zehirli sarmaşık, zehirli meşe veya zehirli sumakta bulunan yağın neden olduğundan daha fazla rahatsız edici bir cilt sorunu olmadığını biliyorsunuzdur. Bu bitkilerden birine sürtünmüş bir bahçe aletine veya evcil hayvana sadece değseniz bile kızarır ve kaşınırsınız.

      Bulunduğunuz bölgedeki zehirli bitkileri tanıyın ve cilt hastalıkları uzmanınızdan reçetesiz satılan koruyucu losyon önerisi alın. Açık hava yürüyüşlerinde uzun pantolonlar ve uzun kollu giysiler giyin, bunları çıkardıktan sonra da sıcak suyla yıkayın. Bahçe işleri? Tek kullanımlık eldivenler kullanın veya işiniz bittikten sonra eldivenlerinizi yıkayın ve aletlerinizi alkolle silin.

      Zehirli bitkiye temas ettiğinizde, etkilenen bölgeyi 30 dakika içinde su ve sabunla yıkarsanız kızarık oluşma ihtimalini azaltabilirsiniz. Kızarıklık göz, ağız veya genital organlarınızın çevresinde olup da, şişkinliğe veya acıya neden olursa doktorunuza başvurun.

Güneş Alerjileri      Güneşe çıkar çıkmaz cildinizde kızarıklık ve kabartılar gördüğünüz oldu mu? O zaman cildiniz, güneşe karşı hassas olabilir. Bu, ya kalıtsaldır, ya da antibiyotik ya da ibuprofen gibi bir ilacın neden olduğu bir durumdur.

      Güneşe karşı hassas bir cildiniz varsa, açık havaya çıktığınızda özel önlemler almanız gerekir. İki saatte bir güneş kremi sürün. Güneş gözlüğü ve şapka takın, uzun kollu tişört ile uzun pantolonlar giyin, güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarı çıkmamaya özen gösterin (sabah 10 ile öğleden sonra 3 saatleri arasında). Güneşte bulunduktan sonra baygınlık veya ateşlenme hissederseniz vakit kaybetmeden bir doktora başvurun.

Yüzücü Kaşıntısı      O masmavi su, düşündüğünüz kadar temiz olmayabilir. Tatlı suda yaşayan küçük parazitler ve tuzlu suda bulunan deniz bitleri vücudunuza yapışarak küçük kırmızı kabartılara neden olabilir.

      Bunlara maruz kalma riskini azaltmak için, su kirliliği uyarısının olduğu yerlerde ve bataklık bölgelerde yüzmeyin ya da yürümeyin. (Klora karşı alerjiniz yoksa, klorlu havuzlarda yüzmekte sorun yoktur.) Sudan çıktıktan sonra havluyla kurulanın ve en yakın zamanda duş alın. Mayonuzu ve yüzme ekipmanınızı (palet, şnorkel vs.) sirke veya alkolle durulayın, daha sonra mayonuzu sıcak suyla yıkayın. Parazit veya bitten etkilenmiş olabileceğinizi düşünüyorsanız doktorunuzu arayın.

Kaşıntıyı Önleme      Tulane Üniversitesi’nde fahri profesör olan dermatolog Larry Millikan, ”Kaşımaya karşı koymak imkânsız olabilir, fakat direnebildiğiniz kadar direnin,” diyor. “Kaşıyarak ciddi enfeksiyonlara yol açabilecek bakteriler için giriş kapısı açabilirsiniz” diye uyarıyor.

      Millikan, kaşınan bölgeyi kaşımak yerine ovalamayı öneriyor. Kaşıntıyı gidermek için şunları yapabilirsiniz:

• Soğuk kompres, buz torbası ve karbonatla soğuk duş
• Kalamin losyonu
• Hidrokortizon kremler ve spreyler
• Reçetesiz satılan antihistaminik haplar (yaşa uygun olduğu sürece)

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*