Kışın Aylarında Sağlığımız

kis-hastaliklari ilgili öneriler

Kışın Hastalıklardan Korunmak İçin Yapmamız Gerekenler 

Kış mevsimi ile birlikte soğuk havalar ve hastalıklar kaçınılmaz olmaktadır. Büyük ölçüde önlenebilen nitelikte olan kış hastalıklarına karşı tedbirsiz yakalanmak çoğu zaman kış aylarını hasta olarak geçirmeye neden olmaktadır. Soğuyan havalara karşı vücudun direncini artıracak bazı önerilerle kışa daha sağlam bir bünye ile girmek ve nezle ve grip gibi hastalıklara da yakalanmadan rahat bir kış geçirmeyi sağlamak mümkündür.
Mevsime Uygun Giyinin
Kışın hastalıkların birçoğu yeterli giyinmemeden dolayı ortaya çıkmaktadır. Soğuk havalarda şık olmayı bir kenara bırakıp bedeni ısıtan giyecekleri tercih etmek, üşüyerek hasta olma ihtimalini azaltacaktır. Üşüyen vücudun aynı zamanda bağışıklığı da zayıflayacağı için, kışın ince giyinerek sağlığı korumak oldukça zorlaşmaktadır.
 
 
 
Kaliteli Ve Düzenli Beslenin
Sağlığı korumanın başlıca yollarından biri kaliteli ve düzenli beslenmektir. Özellikle mevsim sebze ve meyvelerinin tercih edildiği öğünlerle bağışıklığı güçlendirmek ve soğuk havalara karşı daha dirençli olmak mümkün olacaktır. Diğer yandan kış meyveleri olan portakal ve mandalina C vitaminini bol miktarda almak için mutlaka tüketilmesi gereken meyvelerdir.
Düzenli Uyumaya Özen Gösterin
Sağlıklı olmak için düzenli uyku uyumak çoğu zaman göz ardı edilen etkenlerden biri olsa da bedeni günün yorgunluğundan arındırmak ve ertesi güne dinç bir şekilde uyanmasını sağlamak için düzenli uyku şarttır. Her gün aynı saatte yatıp kalkmaya vücudu alıştırmanın yanında uykuda geçirilen zamanında dinlendirici kalitede olmasına dikkat etmek gerekir. Aksi halde yeteri kadar uykuda dinlenmeyen bedenin direnci de zayıf olacağı için sağlığın korunması oldukça zor olacaktır.
Hijyene Dikkat Edin
Kış hastalıklarının pek çoğunun bulaşıcı olduğu düşünüldüğünde, hijyen kurallarına dikkat etmek sağlığınızı korumak için dikkat etmeniz gerekenler arasında yer alıyor. Okulda ya da iş yerinde uzun süre vakit geçiren bireylerin sık sık ellerini yıkamaya ve kişisel eşyaların ortak kullanılmamasına özen göstermeleri gerekiyor. Hastalıklara karşı önlem almak amacıyla her fırsatta elleri yıkamak bakteri ve mikropların vücuttan uzaklaşmasını sağlayacaktır.
Gereksiz İlaç Kullanmayın
Kış aylarını sürekli hasta geçirmemek ve grip ve nezle gibi hastalıkların çabuk geçmesini sağlamak için hemen ilaç kullanımına sarılmak, vücudun hastalıklara karşı savunma mekanizmasını tembelleştireceği için, doktor önerisi olmadan ilaç kullanılmamalıdır. Kış hastalıklarına karşı doğal şekilde bağışıklık kazanmak, sık yakalanılması olası olan hastalıklara karşı kış boyunca daha dirençli olmayı sağlayacaktır. Özellikle hastalıkları iyileştirmek adına yapılan en önemli hatalardan biri olan gereksiz antibiyotik kullanımı bilhassa dikkat gerektiren noktalardan biridir.
 
kisin-hastalik-dikkat edilecekler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*