İlginc Bir Hikaye Mutlaka Okuyun

Temizlikçi

Microsoft şirketinde, temizlikçi olarak işe kabul edilen bir kişiye, şirket yetkilisi, giriş işlemleri için birkaç belge getirmesi gerektiğini söyler. “Bana e-posta adresinizi veriniz ki” der, “Ben de size, getirmeniz gereken belgelerin listesini göndereyim.”

Temizlikçi adayı, boynunu büker, “Benim e-posta adresim yok, efendim” der, “Çünkü henüz bir bilgisayarım bile yok.” Microsoft yetkilisi bu yanıttan hiç memnun kalmaz, “Bir e-posta adresiniz olmadığına göre, ben de sizi, yaşayan bir kişi olarak kabul edemeyeceğim” der ve devam eder, “Bu durumda sizi işe almamız söz konusu olamaz.” Bir iş bulma sevincini bir anda yitiren adam, tüm serveti olan cebindeki 10 dolarıyla ne yapacağını kara kara düşünerek Microsoft binasından ayrılır. Gider “10 dolarlık domates” satın alır ve kapı kapı dolaşarak, “domatese ihtiyacınız var mı?” diyerek, bunları satmaya başlar. Akşam olduğunda serveti bir kat artmış, cebindeki 10 doları, 20 dolara çıkmıştır. Adam, bu işi üç gün üst üste yaptıktan sonra, servetini 160 dolara çıkardığını görünce, bundan böyle geçimini “domates alım satım işinden” sağlamaya karar verir. Her sabah evden biraz daha erken çıkar, eve biraz daha geç döner ve parasını ise her gün bir kat daha arttırır. Kısa bir süre sonra işini daha da büyütür. Önce bir el arabası, daha sonra ise bir kamyon satın alır.

Öykümüzün kahramanı kişi, aradan 5 yıl geçtikten sonra, “ABD’nin en büyük gıda dağıtımcısı” olur. Artık sıra, milyonlarca doları bulan servetinin yanısıra, tüm aile bireyleri ve kendinin sağlığını koruyabileceği bir sigorta yaptırmaya gelmiştir. Sigorta poliçesini hazırlayan acente görevlisi, gerekli kağıtların doldurulmasından sonra ondan, e-posta adresini ister, “Bize e-posta adresinizi bırakınız ki, hazırlayacağımız ödeme çizelgesini size hemen gönderebilelim” der. Adam, büyük bir içtenlikle, bir büyük eksiğini açıklar, “Fakat benim eposta adresim yok ki…”

Sigortacı, gözlüğünü indirir ve adamın yüzüne şaşkınlık ve hayranlıkla karışık bir ifadeyle bakar, “Çok tuhaf, e-posta adresiniz olmadan bir imparatorluk kurmuşsunuz” der ve aklını karıştıran soruyu sorar: “Ya bir de eposta adresiniz olsaydı, kim bilir o zaman ne olurdunuz?”

Adam, buruk bir gülümsemeyle yanıt verir, “Ne olurdum, çok iyi biliyorum” der, “Microsoft şirketinde temizlikçi…”

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*