Elmanın Mucizevi Faydaları

Elmanın Mucizevi Faydaları
elma-faydalari

Elmanın Mucizevi Faydaları

Uzman elmayı kabukları ile yemeyi tavsiye ediyor.Elma faydaları , tüm dünyada çok eskiden beri bilinen ve sevilerek yenen bir meyve. Yurdumuzda her çeşidi en yüksek kalitede yetiştiriliyor. Eski Çin tıbbında elmanın ateş düşürücü olduğuna inanılır ve akciğerin ateşli hastalıklardandır serinletici bir etkisi olduğu belirtilmiştir.Elma, yüksek lifli ve düşük kalorili sayıları nedeniyle sağlıklı bir kilo verme diyetini tamamlayabilir.

elma yemenin faydalari
Elmanin mucizevi faydalari

Yenilmesi halinde önlemiş olduğu rahatsızlıklardan bazıları ;

Bağırsak kanseri

Düzenli tüketilmesi durumda içerdiği posadan dolayı bağırsakları çalıştırıyor. Posalı  yiyecekleri çok tüketen Akdeniz ülkelerinde kalın bağırsak kanseri, bunları AZ tüketen Orta ve Kuzey Avrupa ülkelerinden çok daha AZ görülüyor. Meyve, sebze, salata, baklagiller ve doğal tahıl ürünlerini

Kolesterol düşürücü

Elma, posa ve antioksidan maddeleri içeren çok değerli bir meyve. Her posalı yiyecek gibi kolesterolü iki yoldan doğal bir seklide düşürüyor.Elma, çeşitli şekillerde kalp sağlığını destekler. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olan çözünür lifleri yüksektir. Ayrıca düşük tansiyon ve felç riskine bağlı polifenollere sahiptirler.

Kalp-damar hastalıkları

Kandaki ve dışarıdan alınan kolesterolu düşürme etkisi kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde yardımcı rol oynuyor. Kandaki kolesterol, serbest radikaller (değişime uğramış oksijen molekülleri) tarafından okside olmadıkça damar çeperine yapışıp damar sertliği yapmaz.

Şeker hastalığı

Seker ve şekere dönüşen beyaz ekmek, beyaz makarna, beyaz undan yapılan tüm besin maddeleri, ayrıca patates ve mısır kan şekerini çok hızlı yükselttiğinden dolayı seker hastalığının  bas düşmanlarıdır. Buna karsılık posalı yiyecekler, kan şekerinin ani yükselmesini önlüyorlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*