Bebek Bakımı Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Aşamalar

Bebek Sagligi
bebek saglıgında dikkat edilecekler
Bebek Bakımı Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Aşamalar,Anne adayları hamile oldukları öğrendikleri andan itibaren hayat tarzlarında birçok değişiklik yapmaktadır. Bu değişikliklerin en başında beslenme şekilleri gelmektedir. Düzensiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarına sahip olan bayanlar bebeklerine daha faydalı olabilmek adına daha sağlıklı besinleri tüketmeye ve öğün atlamamaya özen gösterirler. Bebekler dünyaya geldikten sonra ise en önemli olan nokta olan bebek bakımı aşaması başlar. Bebeklerin sağlıklı bir gelişim aşaması gösterebilmeleri adına iyi bakılması gerekmektedir. Dünyaya geldikten sonra ilk 6 ay sadece anne sütüne ihtiyaç duyan bebek, anne sütü yeterli değil ise zorunlu olarak hazır mamalar ile beslenmelidir.
yenidogan bebek bakımıda dikkat edilecekler
yenidogan bebek bakimi

Bebek Bakımı İlgili Bilgiler

Bebeğe 6.aydan önce ek gıda verilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Bebeğin sindirim ve boşaltım sistemleri sıvı gıdadan başka bir gıdayı sindirebilecek nitelikte olmadığı ve yeterli seviye de gelişim göstermediği için kesinlikle katı gıda verilmemesi gerekmektedir. İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebek  6. Ayın sonunda yavaş yavaş ek gıda ile tanıştırılmalıdır. Bebeğe ek gıda olarak öncelikle şeftali, elma gibi gazsız olan meyvelerin püresi verilmelidir. Sonrasın evde yapılan yoğurt, sebze çorbaları ve muhallebi gibi tatlılar bebeğe verilmeye başlayabilir. Bebeğin ilk iki dişi çıktıktan sonra dişleri ile öğütebileceğinden dolayı kartı gıdalara geçilebilir. Ancak 1 yaşından önce bal ve inek sütü gibi alerjik reaksiyonları yüksek olan gıdalar bebeğe verilmemelidir. Bebeğin yeteri kadar vitamin ve mineral alabilmesi adına mutlaka sebze çorbaları ve meyve püreleri tüketmesine özen gösterilmelidir. Bebeğe ilerleyen zamanlarda mutlaka verilmesi gereken besinlerin başında yüksek omega-3 değerine sahip olduğundan dolayı balık gelmektedir. Bebek bakımı adına beslenme kadar günlük temizlikte önemli olmaktadır. Doğru bakım ve hijyen uygulanan bebekler hastalıklardan uzak büyüyebilmektedir. Düzenli olarak altı değiştirilmeli, pişik oluşmaması için bebeğin poposu havalandırılmalı ve pişik kremleri kullanılmalıdır. Bebeklerin saç yapısı ve cilt yapısı için kullanılan şampuanlar, kremler ve vücut yağları da önemlidir. Bebeklerin vücutları kurumaması adına kimyasal madde içermeyen doğal içerikli bitkisel özlü nemlendirici kremler ile masaj yapılması gerekmektedir. Banyodan sonra doğru masaj teknikleri ile masaj yapılan bebekler kendilerini daha huzurlu ve mutlu hissedebilmektedir.
Bebekleri olan annelerin en fazla şikâyetçi oldukları durumların başında gaz sorunu gelmemektedir. Doğru bebek bakımı ile gaz sorununun şiddetini azaltmak veya ortadan kaldırabilmek mümkün olmaktadır. Gaz sorununda bebeklere yapılan masaj ve içirilen bitkisel çaylar ile kurtulabilmek mümkün olmaktadır. Ayrıca emziren annelerin gaz sorunu adına beslenmelerine de dikkat etmesi gerekmektedir. 
Yazımız tavsiye niteligindedir mutlaka doktorunuza danışın

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*