Mutfak Dekorasyonunda Vintage Tarzı

Mutfak Dekorasyonunda Vintage Tarzı
Bazen hatıralar dolaşırken sadece zihinle sınırlı kalmak istemez. Yeniden gün ışığına çıkmayı bekleyen eşyalarla hayat bulmak ister. Bu durum, zihinde dolaştığı sahibine özlem duygusu olarak yansır ve anılar hayat bulmak için ilk adımı atmış olur. Hatta bazen retro denen kılıkta hayata sıfırdan başlamak için yeniden doğar. Vintage tarzının aksine eşyanın sahibine ulaşana kadar bir anısı yoktur. Sadece geçmişteki atalarını taklit eden küçük bir çocuktur. Başka bir deyişle eski görünümlü yenidir.
Anı sahibinin özlemine ve eskiye olan sevgisine cevap vereceği kesin. Özellikle de sevdiği dönemlerde yaşamadığı halde retro tasarımları sayesinde o zamanlara yolculuk yapabilir. Bu yolculuğu vintage tarzıyla yapabilmek için o nesne ya da nesnelerin en gencinin yirmi beş yaşında olması gerekiyor. Kullanılmamış olması vintage olmaya teşkil etmez. Hem büyükanne hatırlanır hem de sevilen/özlenen dönemlere yolculuk yapılır.
Vintage dekorasyonun bugünle barışık olması zaruridir; çünkü tüm eşyanın vintage olması mümkün olmayacağı gibi, kullanım durumu, teknoloji ve dolayısıyla mutfakta harcanan sürenin uzaması açısından tercih edilen bir durum değil.
Mutfak Dekorasyonunda Vintage Tarzı
Mutfak Dekorasyonunda Vintage Tarzı

Vintage’ın Masrafı

Retro tarzı, geçmişten esinlenerek son yıllarda yeniden tasarlanıp üretildiğinden bir nevi taklit edilir. Maddi imkâna göre dolaplar ister belli bir dönemi çağrıştıran şekilde eskileştirilir. İster yapışkan folyo denilen özel kağıtlarla kaplanır. Eski dönem film ve dizilerinde görülen dekorlardaki tasarımlar retrodur. Ayrılmaya gönlün razı olmadığı ya da büyüklerin evinin bodrum katındaki kullanışlı ama biraz bakıma muhtaç eşyalarla mutfağa vintage havası verilebilir. Mesela sandalyelerin yırtılmış veya yerinden çıkmış pufu aslına benzeyen yenisiyle değiştirilebilir, ayakları boyanıp bir arızası varsa onarılabilir, masalar cilalanabilir. Böylece bu ihtiyarlar estetik operasyonla gençlik hallerine dönerek özlenen döneme hayat vermek üzere tüm asaletleriyle endam ederler.

Vintage Mutfak Dekorasyonu Ne Kadar Tutar?

Vintage eşya satan mağazalardan alışveriş yapılacaksa durum değişir. En ucuz üç basamaklı rakamları olan meblağlar gözden çıkarılacaktır. Ayrıca eşyanın pahalı olması onun gerçekten vintage olduğu anlamına gelmeyebilir. Özel tasarım olmayan, sıradan, ikinci el değerindeki ürünlere yüksek meblağlar ödendikten sonra satıcının malum damgayı vurmanın keyfiyle arkadan çiftetelli oynamayacağının bir garantisi yok. En iyimser ihtimal, satıcının da vintage konusunda yeterli bilgisi olmaması. İkinci el eşyadan ayırt edici bazı etiketler belirtilse de bu daha çok kıyafetler için geçerli. Sahtekârlıkların sürekli yeni çığırlar açması bu konuda sağlam bilgisi olmayanların aklında soru işaretleri bırakır.
Farklı mutfak dekorasyonları
Mutfak Dekorasyonunda Vintage Tarzı

Vintage’da Farklı Meltemler

Her zevkte olduğu gibi vintage sevgisinin de kişiden kişiye farklılık göstermesi doğal. Mesela bazı kişiler dekorasyonunda Amerikan kültürüne ait meltemler isteyebilir. Yüksek tabureler, krem rengi, turuncu ya da karamel tonlarındaki duvarlar, metalik gri dolaplarla hem retro hem vintage tarzıyla özlemlerini giderebilirler. Türkiye’de birçok alanda olduğu gibi tasarım ve dekorasyonlarda da geçmişten beri Avrupa ve Amerikan kültüründen ilham alındığından aranılan eşyanın kolayca cevap vermesi mümkün.
İster vintage ister retro olsun, anılar hayata dönmenin bir yolunu bulur. Kelime anlamı özlem olan nostaljinin ruhta uyanması bunun için yeterli. Zamanı geriye almak mümkün olmadığından insanlar özlediği ya da hiç yaşamadığı dönemi bir nebze olsun yaşayabilmek için bu dekorasyon yöntemiyle vuslatı gerçekleştirmektedir.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*