Kırmızı Rengi Sevenlere

Kırmızı rengi sevmeyen yoktur.Çok uzaktan bile farkedilir.Özellikle gece kıyafetlerinde ev dekorasyonlarında çok iddialı bir renktir.çok sevmeme rağmen evimin duvarlarını kırmızıya boyamak istemem 🙂 Kırmızı ilgili biraz araştırma yaptım.Meğerse kırmızı çok bakmak iyi değilmiş

mesela Boğa kırmızı renge tepki vermezler aksine renk körü olduklarını öğrendim.Matadorları  daha dikkat çekici olması icin yapılmış.

En sıcak renk kırmızıdır. Kırmızı renk fiziksel anlamda hareketliliği, dinamizmi ve gençliği; duygusal anlamda ise mutluluğu, azim ve kararlılığı ifade eder. Bir nevi gücün ve azmin simgesidir. İnsanı harekete geçirir. Hareketliliğin ve azmin ihtiyaç duyulduğu yerlerde kırmızı kullanılması uygun olabilir. Çünkü kırmızı renk insana şevk, azim ve hareketlilik kazandırır. Bundan dolayı özellikle gençlere hitabeden ürünlerde kırmızı sıkça kullanılır.
Kırmızının, özellikle yakın mesafelerden, fark edilmesi kolaydır. Bu nedenle, uyarı işaretlerinde genellikle kırmızı renk kullanılır. Fakat uzaklaştıkça kırmızının fark edilmesi zorlaşır. Bundan dolayı, uzak mesafelerden fark edilmesi istenen işaretler için mavi renk daha uygundur.
Kırmızı ilk anda dikkat çekicidir, fakat uzun süre kırmızı ışığa maruz kalınırsa rahatsız ve tedirgin edici olmaya başlayabilir. İlk anda kendine çeken kırmızı, sonra kendinden uzaklaştırmaya başlayabilir.
www.renklerinanlami.com

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın