Instagram’da Satış Yapmak için Bilmeniz Gerekenler

İnstagram satış yöntemini kullanacaksanız öncelikle sattığınız ürün ile kullanıcı arasındaki etkileşimin oranını bilmelisiniz. İnstagramda satış yapmak rastgele yapılacak bir işlem değildir. Dolayısıyla bu sektörde ilk olarak ne tür ürünlerin müşterilerinizin ilgisini çekebileceği konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Hiç kimsenin ilgisini çekmeyen ürünler için boşa emek harcamayın. Satış yapmak istediğiniz benzer sayfaları inceleyin.
İnstagram satış konusunda hangi ürünlerin kimlerin ilgisini çekip çekmediğini anlamanın en temel yöntemi satış yapacağınız ürünün Google üzerinden aranıp aranmadığını kontrol etmek olacaktır. Bunun için birkaç yöntem geliştirilmiştir. Bunların kimi ücretli olsa da bazıları ücretsiz olarak kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.

Instagram’da satış yapmak için yapmanız gerekenler çok basit. İçinde ürünlerinizin bulunduğu görsel kalitesi yüksek fotoğraflar çekiyor ve bu fotoğrafları paylaşırken, fotoğraftaki ürünü görselde etiketliyorsunuz. Bu şekilde paylaştığınız görsellerin “sağ üst” köşesinde ufak bir alışveriş sepeti simgesi olduğunu göreceksiniz. Bu simge, müşterilere görselde gördükleri ürünlerin satın alınabilir olduğunu gösterecek. Görsele tıklandığında ise görselde etiketli olan ürünlerin fiyat ve adları ekranda görünecektir.

Instagram’da satın alınabilir paylaşım özelliğini kullanabilmek için öncelikle markanızın Instagram hesabının bağlı olduğu Facebook İşletme Yöneticisi hesabından, bu özelliği etkinleştirmeniz gerekiyor.

Instagram’da ürün etiketleme nasıl yapılır?

Facebook İşletme Yöneticisi’nden Instagram alışveriş özelliğini etkinleştirdikten sonra ikinci adımızın, ürünlerinizi Facebook Katalog Yöneticisi’ne eklemek. Her iki işlemi de tamamladıktan sonra Instagram uygulamasından profil ayarlarına ve oradan da işletme ayarlarına giderek alışveriş kısmına tıklayın ve buradan, Facebook Katalog Yöneticisi’nde oluşturduğunuz kataloğu seçin. Bundan böyle yapacağınız Instagram paylaşımlarında, bu katalogdaki ürünleri etiketleyebileceksiniz.

Instagram’da yapacağınız paylaşımda ürün etiketlemek için:

• Paylaşım görselini veya videosunu seçin
• Gönderinin metnini yazdığınız kısımda, aşağıda yer alan ‘’ürün etiketle”ye tıklayın
• Etiketlemek istediğiniz ürünün adını yazın
• Çıkan ürünü seçtikten sonra paylaşımıza ürünüz etiketlenmiş oluyor.

Instagram’da satış yapmak için mutlaka reklam vermelisiniz!

Eğer yeterli takipçi sayısına veya alakalı takipçilere sahip değilseniz, Instagram’da satış yapmak için yalnızca gönderilerde ürünlerinizi etiketlemek yeterli olmayacaktır.
Unutmayın ki birinin paylaşımlarda etiketli ürünleri görerek web sitenizi ziyaret etmesi ve ürünlerinizi satın alabilmesi için öncelikle paylaşımlarınızı görebilmesi gerekir. Instagram paylaşımlarınızı, alakalı ve ürünlerinizi satın alma potansiyeli yüksek olan kişilere göstermek için de en iyi yöntem, Instagram reklamları.
Üstelik, Instagram’da reklam verebilmek için illa paylaşım yapmanıza da gerek yok. Facebook Reklam Yöneticisi üzerinden, Instagram sayfanızda paylaşım olarak yer almayacak olan reklamları, doğrudan belirlediğiniz hedef kitleye gösterebilmeniz mümkün.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın