Hamilelik Belirtileri

Bayanlar hamile olduklarını çeşitli belirtiler ile anlayabilme şansına sahip olabilmektedir. Bebeğin tam anlamı ile rahim içinde oluşmaya başladığı dönemde başlayan belirtiler bayanların genelinde yaşanmaktadır. Hamileliğin 1.ayının sonunda oluşmaya başlayan belirtilen bazı bayanlarda 3. Ayın başlangıcında gerçekleşebilmektedir.
Bayanların en çok karşılaştığı hamilelik belirtilerine örnek olarak; öncelikle mide bulantısı, baş dönmesi ve regl olmama durumu verilebilmektedir. Ancak bu belirtiler mutlaka hamilelik belirtileri olmamaktadır. Hamile olan bayanlar öncelikle vücutta hormonsal değişimler başladığından dolayı sürekli kendini halsiz ve yorgun hissedebilmektedir. Bu gibi nedenlerden dolayı bayanların geneli hamileliğin ilk aylarında sürekli uyuma isteği duymaktadır.

Hamilelik durumunda iştah kaybı, baş dönmesi ve kuru öğürtüler olabilmektedir. Mide bulantısı daha çok hamileliğin ilk 3 ayında yaşanmaktadır. Ancak bazı bayanlar hiç mide bulantısı sorunu yaşamazken, bazıları ise hamileliği boyunca mide bulantısı sorunu yaşamaktadır. Bir diğer sorun ise baş dönmesi sorunu olmaktadır. Halsizlikten ve kan şekerinde meydana düşmelerden dolayı sürekli baş dönmesi sorunu yaşanabilmektedir. Rahim büyüdüğünden dolayı hamilelik döneminde kasık bölümüne ani ağrılar ve kramplar girmesi de oldukça normaldir. Her geçen gün biraz daha büyüyen rahim hamileliğin son aylarında göğüs altına kadar gelebilmektedir. Regl olunmadığından dolayı göğüslerde gerginlik ve karında şişme olabilmektedir. Bir bayanın hamile olduğunu anlayabilmesi adına ilk belirtilere regl döneminin geçmesi, göğüslerin gerginleşmesi ve karında adeta bir gaz şişkinliğinin olması verilirken, mide bulantısı ve baş dönmesi ise en çok yaşanan hamilelik belirtileri olmaktadır. Belirtilerin hepsini veya birkaçını yaşayan bayanların hamile olduğundan kesin olarak emin olabilmesi adına mutlaka test yaptırması gerekmektedir. Evde yapılan testlerinde geçerliliği oldukça yüksek olmaktadır. Ancak daha sağlıklı olması adına mutlaka kan testi yapılması ve sürecin öğrenilmesi adına ultrasona girilmesi gerekmektedir. Hamile olan bayanlar özellikle sabahları öğürtüyle uyanmakta ve sürekli mide bulantısı yaşamaktadır. Bu durumu hafifletebilmek adına tuzlu çubuk gibi bulantıyı bastırabilecek nitelikte olan gıdalardan yardım alınabilmektedir. Hamileliğin ilerleyen süreçlerinde mide bulantıları azalma gösterebilmektedir. Tüm bunların dışında hamileliğin başından itibaren vücutta şişkinlikler oluşmaya başlayabilir.

Vücutta bulunan hormonsal değişimler sonucunda kişi enerjisini kaybedebilmektedir. Özellikle hamileliğin ilk aylarında yaşanan bu sorun ilerleyen aylarda hafifleyebilmektedir. Bu gibi nedenlerden dolayı ilk aylarda hamile olan bayanlar sürekli uyumak istemekte ve kendilerini dinlenebilmiş hissetmemektedir. Her bayanda hamilelik belirtileriaynı olmamaktadır. Bundan dolayı emin olabilmek için mutlaka bir jinekologa gidilmesi ve test yapılması gerekmektedir.  

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın