Facebook’un Hikayesi Nasıl Başladı?

Mark Zuckerberg, sınıf arkadaşları Eduardo Saverin, Dustin Moskovitz ve Chris Hughes ile birlikte Facebook’u icat ettiğinde Harvard’da bir bilgisayar bilimi öğrencisiydi. Şaşırtıcı bir şekilde, şu anda dünyanın en popüler sosyal ağ sayfası olan web sitesi fikri, internet kullanıcılarının birbirlerinin fotoğraflarını derecelendirmelerini sağlamak için yapılan başarısız bir çabadan ilham aldı.

2003 yılında, Harvard’da ikinci sınıf öğrencisi olan Zuckerberg, Facemash adlı bir web sitesi için yazılımı yazdı. Yurtların kullandığı öğrenci kimlik görüntülerini kopyaladığı ve yeni web sitesini doldurmak için kullandığı Harvard’ın güvenlik ağına girerek bilgisayar bilimi becerilerini tartışmalı kullanıma soktu. Web sitesi ziyaretçileri, iki öğrenci fotoğrafını yan yana karşılaştırmak ve kimin “güzel” kimin “olmadığını” belirlemek için Zuckerberg’in sitesini kullanabilir.
Facemash 28 Ekim 2003’te açıldı ve birkaç gün sonra Harvard yöneticileri tarafından kapandı. Sonrasında, Zuckerberg ciddi güvenlik ihlali, telif haklarını ve kişisel gizliliği ihlal etme suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı. Harvard’dan atılma ile karşı karşıya kalmasına rağmen, aleyhindeki tüm suçlamalar sonunda düştü.

4 Şubat 2004’te Zuckerberg, TheFacebook adında yeni bir web sitesi açtı. Siteye, birbirlerini daha iyi tanımaları için üniversite öğrencilerine dağıtılan dizinlerin adını verdi. Altı gün sonra, Harvard’dan kıdemli Cameron Winklevoss, Tyler Winklevoss ve Divya Narendra, onu HarvardConnection adında tasarlanmış bir sosyal ağ sitesi için fikirlerini çalmakla suçladığında yine başı belaya girdi. Davacılar daha sonra Zuckerberg aleyhine dava açtılar, ancak mesele sonunda mahkeme dışında çözüldü.
Web sitesine üyelik ilk başta Harvard öğrencileriyle sınırlıydı. Zamanla Zuckerberg, web sitesinin büyümesine yardımcı olmaları için birkaç öğrenci arkadaşını kaydetti. Örneğin Eduardo Saverin iş tarafında çalışırken, Dustin Moskovitz programcı olarak getirildi. Andrew McCollum sitenin grafik sanatçısı olarak görev yaptı ve Chris Hughes fiili sözcüsü oldu. Ekip birlikte siteyi başka üniversitelere ve kolejlere genişletti.

Facebook: Dünyanın En Popüler Sosyal Ağı

2004’te Napster’ın kurucusu ve yatırımcı Sean Parker şirketin başkanı oldu. Şirket 2005 yılında facebook.com alan adını 200.000 $ karşılığında satın aldıktan sonra sitenin adını TheFacebook’tan sadece Facebook’a çevirdi.
Ertesi yıl, risk sermayesi şirketi Accel Partners, lise öğrencileri için ağın bir versiyonunun oluşturulmasını sağlayan şirkete 12,7 milyon dolar yatırım yaptı. Facebook daha sonra şirketlerin çalışanları gibi diğer ağlara genişleyecekti. Eylül 2006’da Facebook, en az 13 yaşında olan ve geçerli bir e-posta adresi olan herkesin katılabileceğini duyurdu. Compete.com analitik sitesi tarafından yayınlanan bir rapora göre, 2009 yılına gelindiğinde dünyanın en çok kullanılan sosyal ağ hizmeti haline geldi.

Zuckerberg’in maskaralıkları ve sitenin karı, sonunda onu dünyanın en genç multi-milyarderi olmasına neden olurken, serveti etrafa yaymak için üzerine düşeni yaptı. 2010 yılında, diğer varlıklı işadamlarıyla birlikte, servetinin en az yarısını hayır kurumlarına bağışlama taahhüdü imzaladı. Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan, Ebola virüsüyle savaşmak için 25 milyon dolar bağışladılar ve eğitim, sağlık, bilimsel araştırma ve enerji yoluyla hayatları iyileştirmek için Chan Zuckerberg Girişimi’ne Facebook hisselerinin% 99’una katkıda bulunacaklarını açıkladılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*