Ev dekorasyonunda kumaş seçimi

Ev dekorasyonununda kumaş seçimi      Size ev dekorasyonunda doğru atmosferi yaratmanız için yardımcı olacak öneriler… 

Kullanacağınız mekana göre;       1. Eğer salonu sadece misafir ağırlamak için kullanıyorsanız ya da aynı bir misafir yatak odanız varsa bu mekanlar için göz alıcı ve zarif işlemeli ince dokumalar tercih edebilirsiniz.

      2. Çok ışık alan bir mekanda ne kadar dikkat ederseniz edin kumaşlar zamanla solar. Bu nedenle seçim yaparken ışık yoğunluğunu dikkate almalısınız.

      3. Eğer hem çok işlek bir eviniz, hem de çocuk ve evcil hayvanınız varsa koltuk ve kanepeler için ipek ya da jakarlı kumaşları düşünmeyin bile. Bunun yerine kalın ve dayanıklı kumaşlar seçebilir ya da hepsi için kılıf diktirebilirsiniz. 

Kullanacağınız kumaş türleri; Koton      Doğal bir kumaş ipliği olan koton hemen tüm dekoratif kumaşlarda bulunur. Oldukça kullanışlı, yırtılmaz, aşınma ve solmaya karşı dayanıklıdır. leke tutmayan ve kolay temizlenen koton kumaşlar içinde saf koton yerine sentetik karışımlı olanları tercih edin.

Suni İpek      Pek çoğumuzun da bildiği suni ipek kumaşlar yarı sentetik esaslıdır. Bu da aslında doğal ipeğe göre kullanım avantajı sağlar. Parlak dokusu ile oldukça şık duran suni ipek gerçek ipeklilere göre daha uzun süre parlaklığını korur. Ancak suni ipeğin olumsuz yanı çabuk buruşması ve dokusunda kırılmaların oluşmasıdır. Bu nedenle mobilya yerine daha çok dekoratif ürünlerde ve örtülerde tercih edilebilir.

İpek      Hiç kuşkusuz kullanıldığı mekanlar değer katan bir kumaş cinsidir. Özellikle perde, yastık ya da az kullanılan mobilyalar için tercih edilebilir. Ancak fazla dayanıklı olmaması, çabuk buruşması ve yırtılabilmesi kumaşın en büyük olumsuzlukları. Oturma odası ya da gündelik mekanlar dışında misafir odası ve salonda kullanabilirsiniz.

Polyester      Ucuz olmasından dolayı kötü bir üne sahip olsa da perdelik ve yatak takımlarında oldukça sık kullanılan bir kumaş türü. Pek çok firma polyesteri direk olarak kullanmak yerine genellikle polyester karışımlı kumaşlar tercih ediyor. Tamamıyla sentetik bir kumaş olduğundan oldukça dayanıklı olan polyester buruşmaz, içeriğinde göre leke tutmaz ve kırılmaz. Kalın perdelikler ve çok kullanılan döşemelikler için tercih edebilirsiniz.

Akrilik      Tamamen sentetik bir doku olan akrilik olağanüstü yumuşak ve dayanıklı bir malzemedir. Bu nedenle ev dekorasyonunda diğer kumaş seçeneklerine iyi bir alternatif oluşturur. Renkleri tutuşu iyi olduğundan, parlak dokusunu kolay yitirmediğinden ve kolay temizlendiğinden evin her alanından rahatlıkla kullanılabilir. Yastık kılıfları, koltuk ve masa örtüleri için ideal.

Deri       En doğal kumaşlardan biri olan deri kaplamalar genellikle tabakalanmış inek derisinden yapılır. Kullanıldığı ortamlara değer kazandırır ancak kullanımı zordur. Direk güneş ışığına maruz kaldığında rengi solabilir, kolayca çizilir ve lekelenir. Her odada rahatlıkla kullanılabilecek bir malzemedir. 

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*