Esansiyel Yağların Vücut Üzerindeki Etkileri

Esansiyel Yağlar
Esansiyel Yağlar

Esansiyel yağlar çok eski dönemlerde bile çeşitli medeniyetler tarafından kullanılıyordu.  Vücudun rahatlamasını  sağlamak ve gerginliği azaltmak amacıyla kullanılan esansiyel yağlar günümüzde halen aromaterapinin vazgeçilmezlerinden biri olarak görülüyor. Yağların özel işlemler ve özel teknikler ile üretildiğini bilmeyenler için aktaralım. Titiz bir üretim aşaması ile elde ediliyor olmaları aromaterapi yağlarının ne kadar kıymetli olduğunun göstergesinden biridir.  Bu yağlar içerisindeki bileşenler ve etken maddeler zarar görmeden üretilerek şişeleniyor. İçerisindeki faydalı bileşenlerin zarar görmemesi için bitkilerin hasat zamanı bile özel olarak belirleniyor. Tüm üretim aşamasında güneşin zararlı ışınlarından korunması, bitki yağlarının vücut için son derece faydalı olmasının nedenlerinden biridir.

Bu noktada esansiyel yağların ne gibi faydalarının olduğunu merak edebilirsiniz. Elbette her bir bitkinin faydası farklı! Nedeni ise içeriğinin farklı olmasıdır. Zira esansiyel yağ fiyatları neden farklı sorusunun yanıtı da aslında burada gizli! Yağ fiyatları değişkenlik gösteriyor çünkü her bir bitkiden elde edilen yağ miktarı değişiyor. Bu da fiyatların farklı olmasını beraberinde getiriyor.

Bununla birlikte gördüğünüz aromaterapi yağlarının ne kadar doğal olduğu da fiyat ve üzerinde belirleyici  olan unsurlardan biridir.   Aromaterapi yağlarını kullanacak olanlar fiyat odaklı değil kalite odaklı tercih yaparsa çok daha doğru olacaktır.  Fiyattan ziyade olabildiğince %100 doğal olan esansiyel yağların tercih edilmesi ve kullanılması öneriliyor. % 100 doğal olan esansiyel yağlar hiçbir katkı maddesi içermediği için fiyatlarının bir miktar daha yüksek olması mümkündür. Ancak bu yağların seyreltilerek kullanıldığını unutmamak gerekiyor. Bununla birlikte son derece etkin olmaları nedeniyle sadece birkaç damla kullanılması istenen etkinin elde edilmesi için yeterli olabiliyor. Bir şişe esansiyel yağ satın aldığınızda çok uzun süre bu yağı kullanabiliyorsunuz.

En Çok Tercih Edilen Esansiyel Yağlar Ve Etkileri

Esansiyel yağ listesinin oldukça uzun olduğunu bilmeyenler için belirtelim. Burada sizlere en çok tercih edilen aromaterapi yağlarını hangi özelliklere sahip olduğunu aktaracağız.

  • Biberiye yağı

Biberiye yağının en önemli özelliği solunum rahatsızlıklarına iyi geliyor olmasıdır. Bununla birlikte masaj yöntemlerinde kullanılması halinde kan dolaşımını hızlandırır. Kan dolaşımının hızlanması cildin yenilenme sürecine katkıda bulunur. En önemli etkilerinden biri de ciltte yağlanma ve dolayısıyla akne problemini  gidermeye yardımcı olmasıdır. Cildinin yağlı olmasından şikayet edenler genellikle aromaterapi yöntemlerinde biberiye yağından faydalanır.

  • Limon yağı

Cildi canlandıran ve aynı zamanda muhteşem kokusuyla kişiye zindelik kazandıran limon yağı en çok tercih edilen esansiyel yağ çeşitleri arasında yer alıyor. Kozmetik sektöründe de bu doğal yağdan çok fazla faydalanıldığını söyleyebiliriz.  Özellikle cildinin mat ve cansız görülmesinden şikayet edenler gönül rahatlığı ile tercihini limon yağından yana kullanabilir. Cilde parlaklık ve ışıltı kazandıran bu yağ düzenli olarak kullanıldığında çok daha sağlıklı bir cilt yapısı görünümü elde etmeyi sağlıyor.

  • Nane yağı

Aroması en güçlü olan yağ çeşitlerinden biridir.  Baş ağrısı problemini sıklıkla yaşayanlar için ideal bir seçenek olan nane yağı hem solunum sistemine hem de sindirim sistemine önemli faydalar suluyor. Kronik yorgunluk problemi olanlar için de nane yağının en doğru tercih olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Çünkü kişiye zindelik veren, kendini daha enerjik hissetmesini sağlayan özel bir yağ çeşididir.

  • Okaliptüs yağı

Okaliptüs yağının en önemli özelliği eklem rahatsızlıkları nedeniyle yaşanan şikayetleri ortadan kaldırmaya yardımcı olmasıdır. Solunum yolu enfeksiyonları ve sindirim sistemi ile ilgili çeşitli rahatsızlıkların giderilmesine de yardımcı olur. Muhteşem bir kokuya sahip olması ise parfüm sektöründe sıklıkla kullanılmasının nedenlerinden biridir.

  • Ylang ylang yağı

Elbette cildi nemlendiriyor ve besliyor olması bu özel yağın önemli faydalarından biridir. Ancak özellikle ruhsal anlamda kişiye iyi gelen bir uçucu yağ çeşidi olduğunu belirtelim.  Kişinin kendini daha huzurlu ve iyi hissetmesine yardımcı oluyor. Afrodizyak etkisinin olduğunu da unutmamak gerekir. Dinlendirici bir etkiye sahiptir ve bu özelliği sayesinde uyku öncesinde yapılan aromaterapi seanslarında rahatlıkla kullanılabilir.

  • Zencefil yağı

Özellikle omurga ve eklem ağrısı şikayetleri olanlar için en ideal seçenek kuşkusuz zencefil yağıdır. Hafızayı destekleyen ve zihinsel anlamda kişiye netlik kazandıran bu yağ mutlaka denenmesi gereken aromaterapi yağları arasında yer alıyor.

Esansiyel Yağlar Nereden Alınır?

Piyasada esansiyel yağ olarak kullanıma sunulan çok sayıda farklı ürün ile karşılaşabilirsiniz. Tercihinizi mutlaka Alfheim Aromaterapi kalitesi yönünde kullanın! Bu sayede satın aldığınız %100 doğal olup olmadığı konusunda herhangi bir endişe yaşamanız gerekmeyecek. Tamamen doğal olan aromaterapi yağlarını kullanıma sunan internet sitesi düşük fiyat avantajından faydalanmayı da sağlıyor. Alfheimaromaterapi.com adresine tıklayarak hem ürünleri hem de fiyatları gözden geçirebilirsiniz.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*