COVID-19 Salgını Sırasında Alkol

COVID-19 salgını ülke genelinde her aileyi etkiliyor ve muhtemelen halk sağlığı ve refahı üzerinde uzun süreli bir etkiye sahip olacak. Alkol kötüye kullanımı, son yıllarda gözlenen acil servis ziyaretlerinde ve alkole bağlı ölümlerde çarpıcı artışlarla bir halk sağlığı sorunudur. Alkol, COVID-19 salgınını çeşitli şekillerde daha da karmaşık hale getirme potansiyeline sahiptir.

Öncelikle alkolün bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerini düşünmeliyiz. Alkol kötüye kullanımı, hem bağışıklık sistemini harekete geçirerek iltihaplanmaya neden olur hem de vücudun viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı bağışıklık tepkisine müdahale eder. Akciğerlerde aşırı alkol, akciğer yüzeyini kaplayan epitel hücrelerine zarar verir ve akut solunum sıkıntısı sendromu ile ilişkilidir. Sonuçta, bozulmuş bağışıklık sistemi işlevi ve solunum hastalığına karşı artan duyarlılık, daha şiddetli COVID-19’a ve daha yüksek ölüm riskine katkıda bulunabilir.

Aşırı alkol tüketimi yalnızca COVID-19 duyarlılığını ve şiddetini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda pandeminin geniş etkilerinin de aşırı alkol tüketimine yol açması muhtemeldir.Fiziksel mesafenin olası bir etkisi olan sosyal olarak izole edilmiş hissetmenin, daha fazla alkol alımını teşvik edebilecek anksiyete veya depresyon semptomlarını kötüleştirebileceğini de biliyoruz. Aslında, mevcut COVID-19 krizi, perakende alkol satışlarındaki artışları şimdiden tetiklemiş görünüyor. İşsizliğin stresinden fiziksel uzaklaşma sırasında yalnızlık hissine kadar, COVID-19 acil durumunun alkol tüketimini etkilemesinin birçok nedeni vardır.

Ayrıca bazı kişiler alkolden tamamen kaçınmalıdır. Bu, reçetesiz satılan veya reçeteli ilaçları alan, belirli tıbbi sorunları olan, reşit olmayan, hamile olan veya hamile kalmaya çalışan, araç kullanmayı planlayan veya beceri, koordinasyon veya uyanıklık gerektiren diğer faaliyetlere katılmayı planlayan veya AUD’den (alkol kullanım bozukluğu) iyileşiyorlar veya içtikleri alkol miktarını kontrol edemiyorlar. Zaman içinde yoğun şekilde alkol tüketmiş ve içkiyi azaltmak veya bırakmak isteyen kişiler, potansiyel olarak ağrılı ve hatta ölümcül yoksunluk belirtilerini izlemek ve önlemek için tıbbi yardım almalıdır.

Daha fazla insan içki içebilir ve insanlar stres, uyku bozuklukları ve hatta alkol kullanım bozukluğu ve diğer olumsuz sonuçlar için risklerini artıran can sıkıntısı ile başa çıkmak için daha fazla içebilir. Alkol beynin ve vücudun strese tepkisini geçici olarak azaltmasına rağmen, stres ve endişe duyguları yalnızca geri dönmekle kalmaz, aynı zamanda alkol etkisini yitirdiğinde daha da kötüleşir. Zamanla aşırı alkol tüketimi beyinde stres tepkisini yoğunlaştıran adaptasyonlara neden olabilir. Sonuç olarak, başa çıkmak için alkol almak sorunları daha da kötüleştirebilir ve alkolün neden olduğu sorunu çözmek için alkol tüketilebilir.

Pandemi sırasında fiziksel mesafenin (“sosyal mesafeye” yol açabilen) alkol sorunu olanların tedavi hizmetlerine erişiminde de derin etkileri vardır. Sosyal destek, insanlar için çok güçlü bir pekiştiricidir ve insanların nüksetmekten veya alkol kullanımının artmasından kaçınmasına yardımcı olmak için oldukça faydalıdır. Karşılıklı akran desteğine ve birçok farklı davranış terapisine dayanan iyileşme programları, sosyal desteği içerir ve ayıklığı sürdürmek veya alkol tüketimini düzenlemekle mücadele eden insanlar için çok faydalıdır. Bununla birlikte, yüz yüze ziyaretler şu anda zor olabilir. Halen iyileşmekte olan veya yardıma ihtiyacı olanlar telehealth ve çevrimiçi destek grubu toplantılarından yararlanabilir. Çevrimiçi sosyal etkileşimin artması, ruh halini iyileştirebilir ve başa çıkmak için içki içme motivasyonunu azaltabilir. Sosyal mesafenin sosyal izolasyon anlamına gelmek zorunda olmadığını unutmayın. İnsanların stresle başa çıkmanın sağlıklı yollarını bulmalarına ne ölçüde yardımcı olabileceğimiz, alkole dönme olasılıklarını en aza indirebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*