Çocuklara Sosyal Medya Konusunda Akıllı Olmayı Öğretmek

Çoğu genç bir tür sosyal medya kullanır ve bir sosyal ağ sitesinde bir profile sahiptir. Birçoğu bu siteleri her gün ziyaret ediyor.

Sosyal medya hakkında pek çok iyi şey var – ama aynı zamanda çocukların ve gençlerin kaçınması gereken pek çok risk ve şey var. Bir siteye bir şey gönderdiklerinde her zaman iyi seçimler yapmazlar ve bu sorunlara yol açabilir.

Bu nedenle, sosyal medyayı akıllıca nasıl kullanacağınız konusunda çocuklarınızla konuşmak önemlidir.

Sosyal Medyanın Nesi İyi?

Sosyal medya çocuklara şu konularda yardımcı olabilir:

• arkadaşlarınızla ve ailenizle bağlantıda kalın
• gönüllü olun veya bir kampanya, sivil toplum kuruluşu veya hayır kurumuna dahil olun
• fikir, müzik ve sanatı paylaşarak yaratıcılıklarını geliştirdiklerinde
• benzer ilgi alanlarını paylaşan başkalarıyla tanışın ve etkileşim kurun
• eğitimciler ve diğer öğrencilerle iletişim kurun

Sosyal Medyanın Nesi Kötü

Diğer taraftan, sosyal medyanın siber zorbalık ve şüpheli faaliyetler gibi şeyler için bir merkez olabileceğidir. Anlamsız olarak, çocuklar olması gerekenden daha fazlasını çevrimiçi olarak paylaşabilirler.

Çoğu genç:

• Çevrimiçi olarak kendi fotoğraflarını yayınlayın veya profillerinde gerçek adlarını kullanın
• doğum tarihlerini ve ilgi alanlarını açıklamak
• okul adını ve yaşadıkları kasabayı belirtin

Bu, onları çevrimiçi avcılar ve onlara zarar verebilecek diğer kişiler için kolay hedef haline getirebilir.

Aslında, birçok genç şunlara sahip olduklarını söylüyor:

• Korkmuş veya rahatsız hissetmelerine neden olacak şekilde tanımadıkları biri tarafından çevrimiçi olarak iletişime geçilmesi
• yaşlarına uygun olmayan çevrimiçi reklamlar aldı
• web sitelerine erişmek için yaşları hakkında yalan söyledi

Endişeler ve Sonuçlar

Siber zorbalık ve çevrimiçi saldırganlar gibi sorunların yanı sıra çocuklar, yanlış kişiyle fiziksel bir karşılaşma olasılığıyla da karşılaşabilirler. Birçok yeni uygulama, kullanıldıklarında posterin konumunu otomatik olarak ortaya çıkarır. Bu, herkese uygulamayı kullanan kişiyi tam olarak nerede bulacağını söyleyebilir.

Çevrimiçi olarak yapılan fotoğraflar, videolar ve yorumlar genellikle yayınlandıktan sonra geri alınamaz. Bir genç bir şeyin silindiğini düşünse bile, onu İnternet’ten tamamen silmek imkansız olabilir.

Uygunsuz bir fotoğraf yayınlamak, bir itibara zarar verebilir ve yıllar sonra sorunlara neden olabilir – örneğin potansiyel bir işveren veya üniversite kabul görevlisinin geçmiş kontrolü yapması gibi. Kötü niyetli bir metin göndermek, şaka olsa bile, bir başkası için çok incitici olabilir ve hatta bir tehdit olarak kabul edilebilir.

Sosyal medyada çok fazla zaman harcamak da bir olumsuzluk olabilir. Başkalarının kaç “arkadaşı” olduğunu ve onların eğlendiğini gösteren resimleri görmek, çocukların kendileri hakkında kötü hissetmelerine veya akranlarına göre ölçülemediklerini hissetmelerine neden olabilir.

Ebeveynler Ne Yapabilir?

Çocuklarınızın çevrimiçi ortamda neler yaptığının farkında olmak önemlidir. Ancak gözetleme onları yabancılaştırabilir ve birlikte kurduğunuz güvene zarar verebilir. Önemli olan, çocuklarınızın mahremiyetlerine saygı duyduğunuzu ancak güvende olduklarından emin olmak istediğinizi anlamalarını sağlayacak şekilde dahil olmaktır.

Çocuklarınıza şunları yapmanın önemli olduğunu söyleyin:

• Kibar ol. Ortalama davranış iyi değil. Çocuklarınızın başkalarına saygılı davranmasını ve asla incitici veya utanç verici mesajlar göndermemesini beklediğinizi açıkça belirtin. Ve her zaman başkalarının gönderdiği taciz edici veya zorbalık mesajlarından bahsetmelerini isteyin.

• “Enter” tuşuna basmadan önce iki kez düşünün. Gençlere, yayınladıkları şeylerin aleyhine kullanılabileceğini hatırlatın. Örneğin, tatilde olduğunuzu dünyaya bildirmek veya ev adresinizi yayınlamak, hırsızlara saldırmak için bir şans verir. Gençler ayrıca telefon numaralarının yanı sıra partilerin veya etkinliklerin belirli konumlarını yayınlamaktan da kaçınmalıdır.

• Gizlilik ayarlarını kullanın. Gizlilik ayarları önemlidir. Çocuklarınızın her birini anladığından emin olmak için bunları birlikte gözden geçirin. Ayrıca, şifrelerin onları kimlik hırsızlığı gibi şeylere karşı korumak için bulunduğunu açıklayın. Bunları asla kimseyle, hatta bir erkek arkadaş, kız arkadaş veya en iyi arkadaşla paylaşmamalılar.

• Yabancılarla “arkadaş” olmayın. “Onları tanımıyorsan, onlarla arkadaş olma.” Bu basit, basit ve güvenli bir kuraldır.

Sözleşme Yapmak

Çocuklarınızla bir “sosyal medya sözleşmesi” yapmayı düşünün – imzalayabilecekleri gerçek bir sözleşme. İçinde kendi mahremiyetlerini korumayı, itibarlarını göz önünde bulundurmayı ve kişisel bilgilerini vermemeyi kabul ederler. Ayrıca, zorbalık veya dedikodu yoluyla kimseyi incitmek için teknolojiyi kullanmayacaklarına söz veriyorlar.

Buna karşılık, ebeveynler sosyal medya dünyasının bir parçası olmak için çaba gösterirken gençlerin mahremiyetine saygı göstermeyi kabul ederler. Bu, “arkadaş” olabileceğiniz ve onları gözlemleyebileceğiniz anlamına gelir, ancak dağınık odalar hakkında utanç verici yorumlar veya rantlar yayınlamayın.

Ebeveynler ayrıca, medya kullanımına sınırlar koyarak çocukların gerçek dünyaya bağlı kalmasına yardımcı olabilir. Bilgisayarları evin ortak alanlarında bulundurun, yatak odalarında dizüstü bilgisayarlardan ve akıllı telefonlardan kaçının ve teknoloji kullanımına ilişkin bazı kurallar belirleyin (yemek masasında cihaz olmaması gibi).

Ve unutmayın: Kendi sanal davranışınızla iyi bir örnek oluşturmak, çocuklarınızın sosyal medyayı güvenli bir şekilde kullanmalarına yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*