Çocuk ve Bebek Sağlığı İçin Öneriler

Çocuk ve Bebek Sağlığı İçin Öneriler

Çocuk ve Bebek Sağlığı İçin Altın  Öneriler

Bebekler ve çocuklar her anne baba için en az kendi yaşamları kadar önemli yer tutuyor. Hatta çoğu zaman çocukların yaşamları ebeveynlerin bireysel hayatlarının önüne geçerek ekstra önem arz ediyor. Elbette verilen bu değerin ve koruma içgüdüsünün en temel dayanaklarından bir tanesi de çocukların sağlıkla büyümesi.
Çocuklar ve bebekler, büyüme çağında oldukları için hastalıklara çok daha yabancıdırlar ve bu nedenle çok daha kolay hasta olabilirler. Önemli olan şey hasta olmalarından ziyade, bu sürecin nasıl atlatılacağıdır. Anne ve babalar için, çocuklarını yetiştirirken başvurabilecekleri bazı altın öneriler bulunmaktadır. Çocuk ve Bebek Sağlığı İçin  Öneriler size  bazı öneriler şöyledir ;

Demir Eksikliğine Dikkat

Demir, vücutta dengeli halde bulunması gereken en önemli mineraller bir tanesidir. Eksikliği veya fazlalığı halinde büyük problemler yaşanabilir. Özellikle 0 – 3 yaş arası çocuklarda demir eksikliği sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Saç dökülmesi, tırnaklarda incelme ve anemi gibi pek çok probleme yol açabilen demir eksikliği mutlaka giderilmelidir.
Bebeklerin ilk 6 aydan sonra anne sütünü bırakmaları, normal gıdalara geçmeleri için ilk basamaktır. Kırmızı et, yumurta sarısı ve yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, semizotu vb.) demir yönünden son derece zengin besinlerdir. Çocuğunuza bu yemekleri yedirerek ve bebeğinize sularını vererek, vücutlarında eksik olan demir miktarını tamamlayabilirsiniz.
anneeye ozel hediyeler
Çocuk ve Bebek Sağlığı İçin Öneriler

Aynı Tip Değil Farklı Tip Gıdalar Yedirin

Çocuklarınıza sürekli olarak aynı tip gıdaları yedirmeniz, tek yönlü beslenmesine sebep olacağı için çoğu vitamini ve proteinleri alamamasına neden olacaktır.
Büyüme çağındaki çocuklarda C vitamini beyin gelişimi için son derece önemlidir. Ayrıca bebeklerde diş sisteminin ve diş etinin oluşumunu etkiler. Bu nedenle C vitamini yönünden zengin besinleri tercih etmek son derece önemlidir.
B vitamini deri, gelişme, görme gibi pek çok vücut fonksiyonuna iyi gelmektedir. Somon balığı, brüksel lahanası ve brokoli gibi besinlerde bulunduğundan çocuklara bu besinlerin yedirilmesi son derece önemlidir.

Kabızlık Ciddi Bir Sorun Olabilir

Bebekler ve çocuklarda kabızlık çok ciddi sorunlar doğurabilir. Özellikle yanlış beslenme düzeni ve yetersiz su tüketimi nedeniyle olabilen kabızlık, uzun süre boyunca devam etmesi halinde, çocuklarınız için ciddi sağlık sorunları yaratabilir.
Kabızlık makat ağzında zorlama ve tahriş yaptığı için kanamaya sebep olabileceği gibi, bağırsak problemlerine de yol açabilir. Bu nedenle çocuğunuz eğer yürüyebilecek kadar büyükse yeteri kadar hareket etmesi, sıvı tüketmesi ve yumuşak gıdalar yemesi son derece önemlidir. Cips, kurabiye, bisküvi gibi kuru gıdalar çocuklarda kabızlığa neden olan en önemli besinler arasındadır.
Bebeğiniz ufaksa ve hareket edemiyorsa, kabız olmaması için bazı özel egzersizleri yaptırmanız gerekebilir. Karın ve bacak hareketleri bebeğinizi rahatlatacaktır. Kabızlığın uzun sürmesi veya kanamalı olması halinde mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir.
Önemli: Bebeğinizin ve çocugunuz sağlığı ilgili  doktorunuza danışmalısınız. Yukarıdaki bilgi sadece bilgi amaçlıdır. 

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*