Cadı Bayramı Neden Kutlanır ?

cadilar bayrami neden kutlanir
Cadilar bayrami nedir

Cadı Bayramı Neden Kutlanır ?

Ekim ayı gelince yurtdışında özellikle Amerika Halloween bizde cadılar bayramı olarak kutlanır. Halloween çocuklar kostümler giyerek kapıları dolaşıp şeker toparlarlar.Genelde karnaval havasında geçen bu gecenin anlamı ve nereden merak edenler için yazımız hazırladık. Cadılar Bayramı Neden kutlanır ; ilk  olarak ne zaman kutlanmaya başlandığı tam olarak bilinmeyen Cadılar Bayramı, aslında Samhain olarak bilinen kadim Kelt Festivalidir. Hasatlarından son derece memnun olanlar olduğu gibi o yılı beklentilerinin çok daha altında ürünle kapatanlar oluyormuş

Bir sonraki yılı zor geçirecekleri hasat miktarlarından belli olan çiftçiler, ölümlerinin ardından bir türlü huzur bulamayan ruhlar olduğuna inanırlarmış.

Cadılar bayramı
cadılar bayramı nedir

Bu garip inanışa göre, cinayete kurban gidenler, dünyadaki işlerini tamamlayamadan ölenler , her yıl yine 31 Ekim tarihinde dünyayı ziyarete gelerek insanları lanetliyorlarmış. Bir önceki gelişlerinde onları korkutup kaçırmayı başaramayan çiftçilerse bu lanetten paylarını aldıklarından hasatları beklediklerinin altında geliyormuş.
Cadılar Bayramı’nda giyilen ‘korkunç’ kıyafetlerin ve ilginç ev süslemelerinin aslı, bu geleneğe dayanır.

Evlerinin dışına astıkları korkutucu figürlerin ve havanın kararmasıyla birlikte giyindikleri korkunç maskeli giysilerin bu kötü niyetli ruhları korkutup kaçırmak gibi bir amacı varmış.

Festival boyunca insanlar, yaklaşan kış aylarına hazırlık olması için kestikleri hayvanların kemiklerini de meydanlarda yaktıkları büyük ateşlere atıp yayılan kötü kokuların ‘huzursuz ruhları’ uzaklaştırmasına çabalıyorlarmış.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*