1970’li yıllar, 2016 sonbahar ve kış sezonunda podyumlarda önemli bir yer tutarken, bahar ve yaz modalarında o kadar da güçlü değildi. Ancak geçen yılın en iyi tasarımlarıyla karşılaştırıldığında 70’lerin spesifik etkisinin giderek azaldığını görmek mümkün.
Daintier görünümlerin yanı sıra daha çılgınca olanları da 2016’da sıklıkla gördük ancak 2016 sonu itibariyle modanın tamamen değiştiğini ve 70’lerden 80’lere bir geçiş sağlandığını söylemek mümkün.
Eril ve Feminen Moda Savaşı
2016 sonbaharının ve kış mevsiminin muhtemelen en büyük eğilimi, kadınsılığın bazı yönlerini vurgulamak için erilliği kullanmaktır. Piste çıkan kadınlar genellikle bu yılın ilkbahar ve yaz aylarını takip eden, kalıplaşmış cinsel kimliği kırıyor veya bunun yerine birden fazla cinsiyete sahip resmi normları belirten bir cinsiyet belirsizliği yaşıyorlar. Özellikle son dönemlerde androjen manken kavramının sıkça yer aldığı podyumlarda, kadın-erkek giyiminin birleşimini görmek mümkün.
Ralph Lauren’ın, gömlek ve kravatı birleştiren muhteşem maskülen blazer ceketi, kahverengi konfor fit pantolonu ile gelen DKNY, tıknaz çizmeler ve kazak üzerinde pinstripe takım kombinasyonu da dahil olmak üzere bazı erkeksi tasarımlar 2017 modasına yön verecek gibi gözüküyor.
Kat Kat Giyinmek Yeni Trend
Her zaman sonbahar ve kış için iyi görünmeyi başaran kadınların son zamanlarda sıcak kalabilmekle ilgili bir sorunları vardı. 2016 modasında göbek açık kesimlerin moda olması, üşüme sorunlarını arttırmaktaydı. 2017 ile birlikte hayatımıza girecek olan üst üste giyme modası ile tüm üşüme endişesi biteceğe benziyor.
DKNY 2017 tanıtım defilelerinde katmanların kullanılması, dolu ve bazen absürt bir görünüm çizerek modaya yön veriyor. Bandeau üst ve erkeksi pantolon üzerine şeffaf bir dantel elbise atarak, giyim kalıplarını tamamen yıkıyor. 2017 ile birlikte, sanki üç farklı görünüş bir araya getirilmiş veya üst üste giyilmiş gibi görünmek trend olacağa benziyor. Moschino açık omuzlu bluzları ile 80’ler cazibesi efektinde önemli bir temsilci olduğu gibi bu görünümü de oldukça iyi yansıtabilecek markalar arasında yerini alıyor.
80’ler Işıltısı
İster rock, ister deri, file ya da zaman zaman cesur bir desen düşünüyor olun, 1970’lerden uzağa geçiş yaptığınızda ilk durağınız 80’ler olacaktır. 2017 ile birlikte moda tasarımcıları da, 80’li yıllara damgasını vuran en güzel retro görünümlerden bazılarını günümüze uyarlıyorlar. Tüm bu retro görünüm 2016 sonbaharında kullanılan yüksek baskın eğilimlerle, grafiti baskılarla ve çok sayıda yıldız parçanın kullanılması ile çelişse de 2017’ye damgasını vuracağa benziyor.
Beyaz kaplan baskılı kırpma kazağın, parlak gold tayt veya deri mini eteklerle kombinasyonu, Giamba’da görülen file çoraplar ve leopar baskı ayakkabılar ile 80’ler gümbür gümbür geliyor. Hayvan figürlerinin ve desenlerinin kullanılması Cavalli’de de görülen ortak bir tarz anlayışı olacağa benziyor.

 

2017 ile birlikte eteklerde fermuar kullanımına dikkat ederek daha şık bir kenar kazandırmak son derece önemli. Lorenzo Serafini ve Moschino gibi pantolonları rahatça aydınlatan tasarımcılar; deri eteklere, parlak büstiyerlere, şeffaf kumaşlara ve tül katmanlı eteklere 2017 modasında sıkça yer vereceğe benziyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here